Events

  • Tree Plantation event organized by Gujarat Cricket Association 13th August, 2016
  • GCA PROBABLES FOR THE SEASON 2016-17 SELECTED 26th June, 2016

    Meeting of selectors was held on 25.06.2016 at GCA office,Akshar Arcade to select the probables for Seniors, Under 23, Under 19, & Under 16 for the season 2016-17. The list of players selected in various categories is as follows:

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION

    LIST OF PROBABLES – SENIORS- 2016-17

    SR

    NAME

    DISTRICT

    1

    PARTHIV PATEL

    CBCA

    2

    PRIYANK PANCHAL

    CBCA

    3

    DHRUV RAWAL

    CBCA

    4

    MANPREET JUNEJA

    CBCA

    5

    RUJUL BHATT

    CBCA

    6

    HIMALAY BARAD

    CBCA

    7

    RUSH KALERIA

    CBCA

    8

    JASPREET BUMRAH

    CBCA

    9

    PRANJAL SUTARIA

    CBCA

    10

    CHINTAN GAJA

    CBCA

    11

    MOHIT THADANI

    CBCA

    12

    RAXLY TAYLOR

    CBCA

    13

    KAVISH PANCHAL

    CBCA

    14

    KARAN PATEL

    CBCA

    15

    BHARGAV MERAI

    SDCA

    16

    CHIRAG GANDHI

    SDCA

    17

    MEHUL PATEL – JR

    SDCA

    18

    HARDIK PATEL

    SDCA

    19

    HEMMINGS PATEL

    SDCA

    20

    PRIYANK PATEL

    SDCA

    21

    ISHWAR CHAUDHARY

    GDCA

    22

    ROHIT DAHIYA

    GDCA

    23

    AXAR PATEL

    KDCA

    24

    SANTOSH SHINDE

    KDCA

    25

    DIVYANG K PATEL

    KDCA

    26

    SAMIT GOHIL

    ADCA

    27

    DHWANIL PATEL

    ADCA

    28

    MANOJ MARWADI

    ADCA

    29

    PRATIK PRAJAPATI

    ADCA

    30

    BHAVESH BARIA

    BULSAR DCA

    31

    JIGAR LILAKAR

    BULSAR DCA

    32

    AKSHAY PATEL

    BHARUCH DCA

    33

    AHAD MALIK

    BHARUCH DCA

    34

    YUVRAJ KOSAMIA

    BHARUCH DCA

    35

    MANISH PUROHIT

    DAMAN DCA

    36

    ALSAZ PATHAN

    BANASKANTHA

     

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: LIST OF PROBABLES –2016-17 U-23 CUT OFF:1-9-93

    SR

    NAME

    DISTRICT

    1

    KATHAN PATEL

    CBCA

    2

    RAJ MAJETHIA

    CBCA

    3

    RAHUL SHAH

    CBCA

    4

    KARAN TRIVEDI

    CBCA

    5

    RAXLEE TAYLOR

    CBCA

    6

    KAVISH PANCHAL

    CBCA

    7

    ADITYA PATEL

    CBCA

    8

    DHRUSHANT SONI

    CBCA

    9

    RUSHI PANCHAL

    CBCA

    10

    NAMAN PATEL

    CBCA

    11

    CHINTAN GAJA

    CBCA

    12

    NAVNEET VORA

    CBCA

    13

    JAYKISHAN PARWANI

    KDCA

    14

    SNEH SHAH

    GDCA

    15

    ABHHINAV TANDEL

    BULSAR CDA

    16

    TEJAS PATEL

    BULSAR CDA

    17

    KARAN VIRODIA

    SDCA

    18

    PARTH CHAUDHARY

    BANASKANTHA

    19

    SATISH DESAI

    BANASKANTHA

    20

    SATYAJEET CHUDASAMA

    BANASKANTHA

    21

    ALSAZ PATHAN

    BANASKANTHA

    22

    KASHYAP PRAJAPATI

    BHARUCH

    23

    YUVRAJ KOSAMIA

    BHARUCH

    24

    SANTOSH SHINDE

    KDCA

    25

    JAYKISHAN PARWANI

    KDCA

    26

    DHWANIL PATEL

    ADCA

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: LIST OF PROBABLES – UNDER 19 - 2016-17 CUT OFF DATE: 1-9-97

    SR

    NAME

    DISTRICT

    1

    ABHISHEK NAIR

    CBCA

    2

    RUDRAJ VAGHELA

    CBCA

    3

    SMIT PATEL

    CBCA

    4

    VIVEK PATEL

    CBCA

    5

    MANAN HINGRAJIA

    CBCA

    6

    SANPREET BAGGA

    CBCA

    7

    PRIYAJIT JADEJA

    CBCA

    8

    ANAND TEKCHANDANI

    CBCA

    9

    NIHAR BHUYAN

    CBCA

    10

    HET PATEL

    CBCA

    11

    ASHAV PANCHAL

    CBCA

    12

    DHRUVANG PATEL

    CBCA

    13

    SIDDHARTH DESAI

    CBCA

    14

    SURAJ SURYAL

    CBCA

    15

    HARSHAL KUNTAR

    GDCA

    16

    JAYVEER PARMAR

    GDCA

    17

    MENIL UMRIGAR

    SDCA

    18

    HIMANSHU TRIVEDI

    SDCA

    19

    JEET PATEL

    SDCA

    20

    INTEKHAB SHAIKH

    DAMAN

    21

    HEMIL PANCHIWALA

    BANASKANTHA

    22

    KUSH PATEL

    BANASKANTHA

    23

    HEMANG PATEL

    BULSAR DCA

    24

    RONAK PAREKH

    BULSAR DCA

    25

    ARZAN NAGRASWALA

    BULSAR DCA

    26

    NISARG DESAI

    BULSAR DCA

    27

    SAHIL DIWAN

    ADCA

    28

    ABHISHEK DESAI

    KDCA

    29

    VISHAL JAISWAL

    KDCA

    30

    RINKESH VAGHELA

    KDCA

    31

    YASH PATEL

    BDCA

    32

    PRAFUL MISHRA

    BDCA

    33

    AKASH PANDEY

    BDCA

    34

    SUMIT GOSAIN

    BDCA

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: LIST OF PROBABLES – UNDER 16 - 2016-17

     CUT OFF DATE 1-9-2000

    SR

    NAME

    DISTRICT

    1

    VARDHMAN SHAH

    CBCA

    2

    DHRUV PAREKH

    CBCA

    3

    MIHIR VACHETA

    CBCA

    4

    NEEL JADHAV

    CBCA

    5

    YUVRAJ ZALA

    CBCA

    6

    SHARVIL RATHOD

    CBCA

    7

    NAISHIL SHRAMA

    CBCA

    8

    JAPAGNA BHATT

    CBCA

    9

    TANUSH GOSAI

    GDCA

    10

    RAHUL PATEL

    GDCA

    11

    URVISH CHAUDHARY

    GDCA

    12

    DUSHYANT CHAUDHARY

    GDCA

    13

    ZARATH  BHATPORIA

    SDCA

    14

    VINIT JOSHI

    SDCA

    15

    YASH PATEL

    SDCA

    16

    BIREN PATEL

    SDCA

    17

    VEDANT JANI

    SDCA

    18

    KULDEEP SINGH

    SDCA

    19

    PRIYESH PATEL

    KDCA

    20

    AMIT DESAI

    KDCA

    21

    NEEL MACWAN

    KDCA

    22

    UMANG KUMAR

    BULSAR DCA

    23

    MANTHAN PATEL

    BULSAR DCA

    24

    JEENIL PATEL

    BULSAR DCA

    25

    RAVI MACHI

    BULSAR DCA

    26

    NEEL PATEL

    ADCA

    27

    SUNNY THAKORE

    ADCA

    28

    AJAY MALESALAM

    BANASKANTHA

    29

    DILIP SUTHAR

    BANASKANTHA

    30

    SARAL PRAJAPATI

    DAMAN

    31

    SHIVAM SHRIVASTAVA

    DAMAN

    32

    HARSHIT RATHOD

    DAMAN

    33

    CHINMAY PATEL

    BHARUCH

  • TALENT SEARCH PROGRAMME FOR ALL DISTRICTS OF GCA 07th May, 2016

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION

    TALENT SEARCH PROGRAMME – MAY 2016

    ‘CUT OFF’ DATE: BORN BETWEEN 01-09-1993 TO 01-09-2001

    As a part of GCA initiative it was decided to hold a talent search programme to search hidden cricketing talent in the interior parts of the Districts. Accordingly a meeting of all the District Secretaries was called, inputs taken, and number of sessions required in respective Districts were decided. Considering all the factors, GCA Coaches were nominated for talent search in the Districts.

    SR

    DISTRICT

    SESSION

    DATES

    COACHES

    REMARKS H.Q

    1

    SURAT

    4

    1,2 May 16

    TejasVarsani*

    DhirenBarot

    PallavVora

    Bhavin Mehta

    SURAT

    2

    VALSAD

    4

    3,4,May 16

    TejasVarsani*

    DhirenBarot

    VALSAD

    3

    DADRANAGAR

    2

    3 May 16

    PallavVora

    Bhavin Mehta *

    VALSAD

    4

    DAMAN

    2

    4  May 16

    PallavVora

    Bhavin Mehta

    VALSAD

    5

    BHARUCH

    6

    1,2,3 May 16

    J. Saigal*

    UmeshBelsare

    DhirenGajjar

    BHARUCH

    6

    ANAND

    4

    4,5  May 16

    J. Saigal

    UmeshBelsare

    DhirenGajjar

    ANAND

    7

    NADIAD

    2

    8  May 16

    J. Saigal

    UmeshBelsare

    DhirenGajjar

    NADIAD

    8

    GANDHINAGAR

    2

    1  May 16

    Rajiv Desai *

    N.  Bakriwala

    Samir Sushil

    Umesh Patel

    GANDHINAGAR

    9

    AHMEDABAD

    4

    2, 3  May 16

    Rajiv Desai

    N.  Bakriwala

    Samir Sushil

    Umesh Patel

    AHMEDABAD

    10

    BANASKANTHA

    2

    5, May 16

    Rajiv Desai

    N.  Bakriwala

    Samir Sushil

    Umesh Patel

    PALANPUR

    11

    AHMEDABAD RURAL

    2

    22, May 16

    J. Saigal *

    Hitesh Majmudar

    UmeshBelsare

    SANAND

    * Coaches will act as nodal coaches, and will communicate with the District Cricket Authorities regarding the arrangements, and their own travel plan.

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION:  TALENT SEARCH- MAY 2016 – REPORT

    SR

    DISTRICT

    SESSIONS

    VENUE1

    VENUE2

    VENUE3

    VENUE4

    TOTAL

    SELECTED

    1

    GDCA

    1.Rajiv Desai*

    2.N. Bakriwala

    3.Samir Sushil

    4.Umesh Patel

    02

    morn / eve

    Sector 21

    Gymkhana

    --

    --

    --

    U 19 = 97

    U  23 = 98

    U – 19 = 02

    U – 23 = 06

    2

    CBCA

    1.Rajiv Desai*

    2.N. Bakriwala

    3.Samir Sushil

    4.Umesh Patel

    04

    morn / eve

    Motera

    --

    --

    --

    U 16 = 65

    U 19 = 127

    U  23 = 78

    U – 16 = 10

    U – 19 =  12

    U – 23 =  02

    3

    BANASKANTHA

    1.Rajiv Desai*

    2.N. Bakriwala

    3.Samir Sushil

    4.Umesh Patel

    02

    morn / eve

    Palanpur

    College Ground

    --

    --

    --

    U  16 = 49

    U –19 = 74

    U  23 = 23

    U – 16 =  nil

    U – 19 =  01

    U – 23 =  06

    4

    DADRANAGAR

    1.Bhavin Mehta*

    2.Pallav Vora

    02

    morn / eve

    Khanvel

    Morning

    U – 19 = 1

    U – 23 = 7

    Saily

    Evening

    U – 16 = 3

    U – 19 = 3

    U – 23 = 5

    --

    --

    U  16 = 03

    U –19 = 04

    U –23 = 12

    U – 16 =  nil

    U – 19 =  nil

    U – 23 =  nil

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    5

    DAMAN

    1.Bhavin Mehta*

    2.Pallav Vora

    02

    morn / eve

    Dabhel

    --

    --

    --

    U  16 = 23

    U  19  = 36

    U  23 = 13

    U – 16 =  nil

    U – 19 =  01

    U – 23 =  nil

    6

    BULSAR

    1.Tejas Varsani*

    2.Dhiren Barot

    04

    Valsad

    morn / eve

    U – 16 = 33

    U – 19 = 65

    U – 23 = 34

     

     

    Dharampur

    Morn

    U – 16 = 07

    U – 19 = 33

    U – 23 = 10

     

    Umergam

    Eve

    U – 16 = 18

    U – 19 = 52

    U – 23 = 32

     

    --

    U 16 = 28

    U 19 = 150

    U  23 = 76

    U – 16 = 04

    U – 19 = 03

    U – 23 = 02

    7

    SURAT

    1.Tejas Varsani*

    2.Dhiran Barot

    3.Pallav Vora

    4.Bhavin Mehta

    04

    Kholvad

    morn / eve

    --

    --

    --

    U 16 = 92

    U 19 = 231

    U 23 = 165

    U – 16 = 05

    U – 19 = 02

    U – 23 = 06

    8

    BHARUCH

    1.J Saigal*

    2.Umesh Belsare

    3.Dhiren Gajjar

    06

    Netrang

    morn / eve

    Total = 133

    Tankaria

    morn / eve

    Total = 69

    Dahej

    morn

    Total = 202

     

    Bharuch

    eve

    Total = 36

     

    Total = 440

    U – 16 = nil

    U – 19 = 01

    U – 23 = 01

    9

    ANAND

    1.J Saigal*

    2.Umesh Belsare

    3.Dhiren Gajjar

    04

    Petlad

    morn

    Anand

    eve

    Total = 56

     

    Borsad

    morn

    Total = 59

     

    Thamna

    eve

    Total = 79

     

    Total = 194

    U – 16 = nil

    U – 19 = 01

    U – 23 = nil

    10

    NADIAD

    1.J Saigal*

    2.Umesh Belsare

    3.Dhiren Gajjar

    02

    morn / eve

    College

    Total = 95

    --

    --

    --

    Total = 95

    U – 16 = 02

    U – 19 = 01

    U – 23 = 01

    11

    SANAND

    AHMD RURAL

    1.J Saigal*

    2.Umesh Belsare

    3.Hitesh Majmudar

    02

    morn / eve

    Bakrana

    --

    --

    --

    U 16 = 64

    U 19 = 145

    U 23 = 153

    U – 16 = 01

    U – 19 = 00

    U – 23 = 01

    Total Players attended programme:   2535                                      SELECTED PLAYERS:71

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION

    LIST OF PLAYERS SELECTED IN TALENT SEARCH- MAY 2016

    SR

    NAME

    DIST

    SPECIALITY

    TEAM

    1

    HARSHYAM CHUDASAMA

    GDCA

    LEFT ARM LEG SPIN

    U – 19

    2

    GAUTAM CHAUDHRI

    GDCA

    RIGHT ARM MEDIUM PACE

    U – 19

    3

    DHARMESH PATEL

    GDCA

    MEDIUM PACE

    U – 23

    4

    MOHIT BARIA

    GDCA

    MEDIUM PACE

    U – 23

    5

    UMANG PRAJAPATI

    GDCA

    MEDIUM PACE

    U – 23

    6

    BHAVESH BARIA

    GDCA

    RIGHT ARM LEG SPIN

    U – 23

    7

    KUSH PATEL

    GDCA

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 23

    8

    PUSHPRAJ SOLANKI

    GDCA

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 23

    9

    AATMAN CHHARATBAR

    CBCA

    MIDDLE ORDER BAT – WK

    U – 16

    10

    SATYAM KHEMRAI

    CBCA

    MOB – R A LEG SPIN

    U – 16

    11

    HARSHIL DESAI

    CBCA

    OP. BAT – W K

    U – 16

    12

    BHAVAN NAIK

    CBCA

    MOB – MEDIUM PACE

    U – 16

    13

    KHYATT DESAI

    CBCA

    MOB – MEDIUM PACE

    U – 16

    14

    VEDANT PANCHAL

    CBCA

    MOB – R A OFF SPIN

    U – 16

    15

    TUSHAR RAWAT

    CBCA

    MOB – MEDIUM PACE

    U – 16

    16

    MAYANK PATEL

    CBCA

    MOB – LEFT ARM LEG SPIN

    U – 16

    17

    RISHI PATEL

    CBCA

    OP. BAT – MEDIUM PACE

    U – 16

    18

    SHANTANU SHARMA

    CBCA

    MOB – LH – WK

    U – 16

    19

    NAVNEET VORA

    CBCA

    MEDIUM PACE

    U – 23

    20

    RUTURAJ KHATRIYA

    CBCA

    LEFT ARM MEDIUM PACE

    U – 23

    21

    AARASH JHA

    CBCA

    MIDDLE ORDER BAT

    U – 19

    22

    NIRBHAV BHUNTAR

    CBCA

    MIDDLE ORDER BAT

    U – 19

    23

    MEET NAYAK

    CBCA

    MIDDLE ORDER BAT

    U – 19

    24

    RUSHI PATEL

    CBCA

    MIDDLE ORDER BAT

    U – 19

    25

    JATIN PATEL

    CBCA

    LEFT ARM LEG SPINNER

    U – 19

    26

    JAYESH PRAJAPATI

    CBCA

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 19

    27

    MANAV SHAH

    CBCA

    MOB

    U - 19

    28

    VIMAL SOLANKI

    CBCA

    MOB

    U - 19

    29

    DEV VACHETA

    CBCA

    MOB

    U - 19

    30

    YASH RAJPURIA

    CBCA

    L ARM LEG SPIN

    U - 19

    31

    PARAS CHAUDHARY

    CBCA

    MOB

    U - 19

    32

    ANSH PATEL

    CBCA

    OP BAT

    U - 19

    33

    RUTVIK THAKOR

    BANAS

    MOB – L H

    U – 19

    34

    NAJIB SAIYED

    BANAS

    ALL ROUNDER

    U – 19

    35

    ALPESH THAKKAR

    BANAS

    ALL ROUNDER

    U – 19

    36

    AKASH MAIRYA

    BANAS

    ALL ROUNDER

    U – 19

    37

    MAHENDRA JADEJA

    BANAS

    MEDIUM PACE

    U – 19

    38

    KAUSHAL PRAJAPATI

    BANAS

    MEDIUM PACE

    U – 19

    39

    VIJAY RABARI

    BANAS

    MEDIUM PACE

    U – 19

    40

    VIKRAM YADAV

    DAMAN

    OP. BATSMAN – WK

    U – 19

    41

    JAYPRAKASH YADAV

    BULSAR

    R A MEDIUM PACE

    U – 16

    42

    RASHIT RAI

    BULSAR

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 19

    43

    JAY BULSARA

    BULSAR

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 19

    44

    MAYUR VAGHELA

    BULSAR

    RIGHT ARM OFF SPIN

    U – 23

    45

    DURGESH JADAV

    BULSAR

    LEG SPINNER

    U – 23

    46

    DEV DASONDI

    BULSAR

    R A MEDIUM PACE

    U – 16

    47

    RAVI MACCHI

    BULSAR

    R A MEDIUM PACE

    U – 16

    48

    AMAN SHAIKH

    BULSAR

    OP BAT – R ARM OFF SPIN

    U – 19

    49

    SHIVAM AREKAR

    BULSAR

    R A MEDIUM PACE

    U – 19

    50

    SENIL JASOLIA

    SURAT

    L A MEDIUM PACE

    U – 19

    51

    KULDEEP SINGH

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 16

    52

    CHINTAN PUROHIT

    SURAT

    R A LEG SPIN

    U – 19

    53

    NAYAN KHALASI

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 19

    54

    HITARTH SAVANI

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 19

    55

    SIDHHARTH KHENI

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    56

    KARAN MALIK

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    57

    SARTHAK JAGAOA

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    58

    SONU YADAV

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    59

    AKSHAY PATEL

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    60

    SHIV DARBAR

    SURAT

    L A MEDIUM PACE

    U – 23

    61

    *DHARMAD PATEL

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    62

    VASU AGRAWAL

    SURAT

    R A MEDIUM PACE

    U – 16

    63

    SUHEL PATEL

    BDCA

    L A MEDIUM PACE

    senior

    64

    SHEBAZ GHODAWALA

    BDCA

    R A MEDIUM PACE

    U – 19

    65

    ANUJ PANWAR

    ANAND

    R A MEDIUM PACE – MOB

     

    66

    MAHESH LUHARIYA

    KHEDA

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    67

    MUSAFIR MOMIN

    KHEDA

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

    68

    VIBHESH SOLANKI

    KHEDA

    MOB – W K

    U – 16

    69

    HET H PATEL

    KHEDA

    R A OFF SPIN

    U – 16

    70

    MAYUR DODIYA

    SANAND

    R A OFF SPIN

    U – 16

    71

    SATYDIP CHUDASAMA

    SANAND

    R A MEDIUM PACE

    U – 23

     

     

  • GCA organized Reliance Inter District Tournament for season 2016-17 07th May, 2016

    Reliance Inter District Tournament was organized from 17th May 2016 to 10th, June, 2016, for all the age groups viz. Seniors, Under -19, Under -16, Under -14. The matches were played on league phase successfully. Total of 65 matches were played during the above period of 25days at various venues in Districts.  All the Districts of GCA participated in various age groups. A combine district team was formed by playing matches amongst the districts viz. Banaskantha, Panchmahal Dadra Nagar, Daman as per requirement and avaibility of teams in various age groups.

    The combine district teams along with seven district teams were divided into two groups of four team each. They played league matches of two days each. Top teams from each group qualified for the three day Finals.

    Total of 17matches in Seniors, 16matches in Under -19, 16matches in Under -16, and 16matches in Under - 14 were played.

    In all the matches neutral Umpires were posted, list of Umpires was obtained from Districts ( CBCA -19, KDCA – 3, ADCA – 6, GDCA – 5, BDCA – 7, BULSAR DCA- 8, SDCA – 18,  total of 66 Umpires  and    Local  Scorers were accommodated as per requirement and avaibility. All the Umpires and scorers were given a copy of playing condition in advance and a seminar was also organized on 7th May 2016 at Ahmedabad to discuss and educate the Umpires on playing conditions. Total of 55 Umpires/Scorers attended the seminar.

    Champions and Runners up in various groups are as under:

    SR.

    CATEGORY

    CHAMPION

    RUNNERS UP

    1

    SENIORS

    CBCA 

    BHARUCH

    2

    UNDER  -  19

    CBCA

    SURAT

    3

    UNDER  -  16

    CBCA

    SURAT

    4

    UNDER  -  14

    CBCA

    SURAT

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – SENIORS 2016-17

           GROUP – A                                       GROUP – B

    1.  AHMEDABAD                                 1.  SURAT
    2. GANDHINAGAR                               2.  BULSAR
    3. KHEDA                                            3.  BHARUCH
    4. COMBINE DIST                               4.   ANAND

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    26th, 27th, May, 2016

    CBCA v/s GANDHINAGAR

    AHMEDABAD

    2

    26th, 27th, May, 2016

    KHEDA v/s COMBINE DIST

    NADIAD

    3

    29th, 30th, May, 2016

    SURAT v/s VALSAD

    VALSAD

    4

    29th, 30th, May, 2016

    ANAND v/s BHARUCH

    BHARUCH

    5

    1st,   2nd, June, 2016

    CBCA v/s KHEDA

    NADIAD

    6

    1st, 2nd,   June, 2016

    GAN’NAGAR v/s COM’E DIST

    AHMEDABAD

    7

    26th, 27th, May, 2016

    SURAT v/s ANAND

    ANAND

    8

    26th, 27th, May, 2016

    VALSAD v/s BHARUCH

    VALSAD

    9

    4th,5th,June,2016

    CBCA v/s COMBINE DIST

    AHMEDABAD

    10

    4th,5th ,June,2016

    GANDHINAGAR v/s KHEDA

    NADIAD

    11

    1st,2nd, June, 2016

    SURAT v/s BHARUCH

    SURAT

    12

    1st,2nd, June, 2016

    VALSAD v/s ANAND

    VALSAD

    RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – SENIORS

    FINAL - 2016-17: Winners of the Group A and Group B will play the Finals

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    8,9,10 , June, 2016

    CBCA v/s BHARUCH

    MOTERA “B”

    CHAMPION:  CBCA

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT –  UNDER - 19

    2016-17

    GROUP – A   GROUP – B
    AHMEDABAD   SURAT
    GANDHINAGAR  BULSAR
    KHEDA   BHARUCH
    COMBINE DIST ANAND

     

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    26th, 27th, May, 2016

    CBCA v/s GANDHINAGAR

    AHMEDABAD

    2

    26th, 27th, May, 2016

    KHEDA v/s COMBINE DIST

    BHARUCH

    3

    29th, 30th, May, 2016

    SURAT v/s VALSAD

    SURAT

    4

    29th, 30th, May, 2016

    ANAND v/s BHARUCH

    NADIAD

    5

    1st,   2nd, June, 2016

    CBCA v/s KHEDA

    BHARUCH

    6

    1st, 2nd,   June, 2016

    GAN’NAGAR v/s COM’E DIST

    AHMEDABAD

    7

    26th, 27th, May, 2016

    SURAT v/s ANAND

    SURAT

    8

    4th,5th ,June,2016

    VALSAD v/s BHARUCH

    VALSAD

    9

    4th,5th ,June,2016

    CBCA v/s COMBINE DIST

    AHMEDABAD

    10

    4th,5th ,June,2016

    GANDHINAGAR v/s KHEDA

    ANAND

    11

    1st,2nd, June, 2016

    SURAT v/s BHARUCH

    SURAT

    12

    1st,2nd, June, 2016

    VALSAD v/s ANAND

    ANAND

    RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – UNDER - 19 

    FINAL - 2016-17: Winners of the Group A and Group B will play the Finals

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    8,9,10,  June, 2016

    CBCA v/s SURAT

    MOTERA “C”

    CHAMPION:  CBCA

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT –  UNDER - 16

    2016-17

            GROUP – A                                         GROUP – B

    1.  AHMEDABAD                                   1.    SURAT
    2. GANDHINAGAR                                2.    BULSAR
    3. KHEDA                                              3.    BHARUCH
    4. COMBINE DIST                                 4.    ANAND

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    26th, 27th, May, 2016

    CBCA v/s GANDHINAGAR

    AHMEDABAD

    2

    26th, 27th, May, 2016

    KHEDA v/s COMBINE DIST

    BHARUCH

    3

    29th, 30th, May, 2016

    SURAT v/s VALSAD

    SURAT

    4

    29th, 30th, May, 2016

    ANAND v/s BHARUCH

    ANAND

    5

    1st,   2nd, June, 2016

    CBCA v/s KHEDA

    AHMEDABAD

    6

    1st, 2nd,   June, 2016

    GAN’NAGAR v/s COM’E DIST

    BHARUCH

    7

    26th, 27th, May, 2016

    SURAT v/s ANAND

    SURAT

    8

    26th, 27th, May, 2016

    VALSAD v/s BHARUCH

    SURAT

    9

    4th,5th ,June,2016

    CBCA v/s COMBINE DIST

    BHARUCH

    10

    4th,5th ,June,2016

    GANDHINAGAR v/s KHEDA

    AHMEDABAD

    11

    4th,5th ,June,2016

    SURAT v/s BHARUCH

    SURAT

    12

    1st,2nd, June, 2016

    VALSAD v/s ANAND

    SURAT

    RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – UNDER - 16

    ELITE GROUP - 2016-17

    Winners of the Group A and Group B will play the Finals

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    8,9,10,  June, 2016

    CBCA v/s SURAT

    GUJ COLLEGE

    CHAMPION:  CBCA

     

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION

    RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – UNDER 14

    2016-17

    GROUP – AGROUP – B

    1.  AHMEDABAD                                 1.    SURAT
    2. GANDHINAGAR                              2.    VALSAD
    3. KHEDA                                            3.    BHARUCH
    4. COMBINE DIST                               4.    ANAND

     

    GROUP :A ( AHMEDABAD)

    DATE

    MATCH

    VENUE

    10,11,May,2016

    AHMEDABAD V/S COM. DIST

    AHMEDABAD

    10,11,May,2016

    GAND’NAGAR V/S KHEDA

    AHMEDABAD

    13,14,May,2016

    AHME”BAD V/S GAN’NAGAR

    AHMEDABAD

    13,14,May,2016

    COM. DIST V/S KHEDA

    AHMEDABAD

    16,17,May,2016

    AHMEDABAD V/S KHEDA

    AHMEDABAD

    16,17,May,2016

    GAND’NAGAR V/S COM. DIST

    AHMEDABAD

    GROUP : B ( SURAT)

    DATE

    MATCH

    VENUE

    10,11,May ,2016

    ANAND V/S BHARUCH

    SURAT

    10,11,May ,2016

    SURAT  V/S VALSAD

    SURAT

    13,14,May,2016

    VALSAD V/S BHARUCH

    SURAT

    13,14,May,2016

    ANAND V/S SURAT

    SURAT

    16,17,May,2016  

    BHARUCH V/S SURAT

    SURAT

    16,17,May,2016

    ANAND  V/S VALSAD

    SURAT

    RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT – UNDER - 14

    FINAL - 2016-17

    Winners of the Group A and Group B will play the Finals

    SR.NO

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    19,20,21,  May, 2016

    CBCA v/s SURAT

    GUJ COLLEGE

    CHAMPION:  CBCA

    GUJARAT CRICKET ASSOCIATION: RELIANCE INTER DISTRICT TOURNAMENT 2016-17

    BANASKANTHA / DADRA NAGAR / PANCH MAHAL/ DAMAN: COMBINE TEAM SELECTION MATCHES

    SENIORS

    SR

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    17,18, May,2016

    DADRA NAGAR v/s PANCHMAHAL

    PALANPUR

    2

    17,18, May,2016

    DAMAN  v/s BANASKANTHA 

    PALANPUR

    3

    19,20, May,2016

    DAMAN  v/s PANCHMAHAL

    PALANPUR

    4

    19,20, May,2016

    DADRA NAGAR v/s BANASKANTHA

    PALANPUR

    UNDER 19

    SR

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    17,18, May,2016

    DADRA NAGAR v/s PANCHMAHAL

    DADRA NAGAR

    2

    17,18, May,2016

    DAMAN v/s BANASKANTHA 

    VALSAD

    3

    19,20, May,2016

    Winner of the above matches

    PANCHMAHAL v/s BANASKANTHA 

    VALSAD

    UNDER 16:

    SR

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    15,16, May,2016

    DADRANAGAR v/s DAMAN

    DAMAN

    2

    17,18, May,2016

    DADRANAGAR v/s BANASKANTHA

    DAMAN

    3

    19,20, May,2016

    BANASKANTHA v/s DAMAN

    DAMAN

           

    UNDER 14:

    SR

    DATE

    TEAM

    VENUE

    1

    2,3, May,2016

    DADRANAGAR v/s BANASKANTHA

    AHMEDABAD

    2

    4,5 ,May,2016

    DADRANAGAR v/s DAMAN

    AHMEDABAD

    3

    6,7 ,May,2016

    BANASKANTHA v/s DAMAN

    AHMEDABAD

Quick Links

Affiliated Associations

© Gujarat Cricket Association. All Rights Reserved. Made by Nascent